KDV’yi getirirken işletmelerin göz ardı etmemesi gereken hususlar vardır. Detayları size açıklayacağız.

KDV nasıl tahsil edilir?

Şirketlerin gelir ve giderlerini belgeleme zorunluluğu vardır.

Şirketler şunları yapmalıdır:

  • Müşteriyi %5 KDV ile ücretlendirin
  • Katma değer vergisi, tedarikçilerden alınan mal ve hizmetlere uygulanır. Gerekirse, fark devlete ödenecek veya geri istenecektir.
  • Vergiye tabi mal ve teslimat değeri 375.000 AED’yi aşan şirketlerin KDV’ye kaydolması gerekmektedir. Vergilendirilebilir malları ve gönderilerinin değeri 375.000 AED’den az ancak 187.500 AED’den fazla olan işletmeler için KDV kaydı isteğe bağlıdır.

KDV beyannameleri ne zaman sunulmalıdır?

Kayıtlı şirketler, vergi döneminin bitiminden itibaren 28 gün içinde FTA’ya düzenli KDV iadeleri sunmalıdır.

Satış vergisi beyannamelerini çevrimiçi olarak dosyalama seçeneğiniz vardır.

KDV beyannamesinin sunulması

KDV iadesi çevrimiçi olarak gönderilir – manuel iadeler mümkün değildir. Serbest ticaret anlaşmasının portalı üzerinden elektronik sunum oluşturmak mümkündür. KDV iadeleri aylık ila üç aylık dönemler arasında dosyalanmalıdır. Geri bildirim göndermedeki gecikmeler vergi makamları tarafından cezalandırılabilir.

Ne tür belgeler ne kadar süreyle saklanmalıdır?

BAE Vergi Kanunu’na göre hesap defterlerini tutma görevi vardır. Ayrıca kurum, yıllık mali tablolar, doğrudan borçlar, satın alma günlüğü, düzenlenen faturalar, defteri kebir, alacaklı faturalar, KDV defteri vb. ek belgeler talep edebilir.

Katma Değer Vergisi Kanunu’na göre, işletme defterleri ve kayıtları beş yıl süreyle saklanmalıdır.

Gümrük vergilerini KDV ödemeleriyle mahsup etmek mümkün müdür?

İthalatçı tarafından ödenen gümrüklerde KDV tahsil edilir. KDV böylece gümrük dahil mal veya hizmetlerin fiyatı üzerinden hesaplanır.

KDV’ye uyulmaması

Uyulmaması şunlara yol açabilir:

Vergiye tabi kategorideyseniz KDV kaydı yapılmaz

Belirtilen süre içinde KDV beyannamesi verilmemesi veya KDV’nin ödenmemesi

Vergi kanunlarının gerektirdiği kayıtlara uyulmaması

KDV’den kaçınma

BAE’de KDV, 1 Ocak 2018’de yürürlüğe girecekti. Yıllık satışı 150 milyon AED’yi aşan şirketlerin, ajans tarafından 31 Ekim 2017’den önce KDV kaydı yaptırmaları gerekmektedir ve yıllık satışı 10 milyon AED’yi aşan şirketlerin kayıt yaptırmak için 30 Kasım 2017’den önce kaydolmaları teşvik edilmektedir.

BAE21’de iş kurma, kayıt ve tavsiye konularında size yardımcı olacak uzman ekibimiz var. BAE’deki işletmeler için KDV veya vergi tavsiyesi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin. KDV’yi pekiştirme işlemini gerçekleştirmemesi gerekenleri vardır. Detayları açıklayacağız.